AVRUPA BİRLİĞİ'NİN YENİ İYT MEVZUATINA BİLİM DÜNYASINDAN TEPKİ: ÖNCE BİLİM (SCIENCE FIRST: A STATEMENT ON EU IAS PROPOSAL)

AB bu yıl (2013) İYT ile ilgili mevzuat teklifini yayınladı. Mevzuatın hayata geçebilmesi için AB prosedürleri gereği uzun bir yol olduğu düşünülmektedir. Bu kanunî uygulamaların yanı sıra çeşitli kişi ve kuruluşların da düşünceleri kamuoayuna yansımaktadır. Bu bağlamda, mevzuatla ilgili 36 ülkeden 235 uzman/bilim adamı ve kuruluşun imzaladığı bir ortak bildiri yayınlanmıştır. Teması "önce bilim" olan bildirinin basın bildirisine http://iucn.org/about/union/secretariat/offices/europe/?14098/Science-first-say-235-experts-on-the-EU-proposal-on-invasive-alien-species bağlantısından, metnine ise https://cmsdata.iucn.org/downloads/joint_call_on_eu_regulation_on_invasive_alien_ species__final_nov2013.pdf bağlantısından ulaşılabilir. Bu ortak çalışmanın başını BirdLife Europe (Avrupa Kuş Dünyası), IUCN European Union Representative Office (Dünya Tabiatı Koruma Birliği'nin AVrupa Birliği Temsilciliği) and Neobiota (Biyolojik İstilâlarla İlgili Avrupa Grubu) çekmiştir. Basın bildirisinin başlığı ve ilk paragrafı aşağıda sunulmuştur.


Science first, say 235 experts on the EU proposal on invasive alien species
Today a group of 235 individual experts and organisations from 36 countries, including 23 EU Member States, published a joint statement calling on the European institutions to adopt a science-based approach for the EU-wide legislation on invasive alien species. The Call was coordinated jointly by BirdLife Europe, IUCN European Union Representative Office and Neobiota.
 

 
 
 
IKLAN-300X250
İleri
« Geri
İleri
İleri »